2016. július 27., szerda

Robert Galbraith: A selyemhernyó (Cormoran Strike 2.)

Az első betűtől az utolsóig imádtam. Beleette magát a pórusaimba, ha volt néhány kósza pillanat, amelyet a saját gondolataimra fordíthattam, akkor is a sztorin, a megfejteni való bűnügyön járt az eszem. Rájöttem, csapnivaló nyomozó lennék, az utolsó utáni pillanatig fogalmam sem volt, ki a gyilkos, pedig nem volt olyan tág a lehetséges elkövetők köre. J. K. Rowling most is ámulatba ejtett, hiszen Robert Galbraith álnéven az első könyve, a Kakukkszó is levett a lábamról, most pedig már fanatikus lettem.




Fülszöveg:



Amikor a regényíró Owen Quine eltűnik, a felesége Cormoran Strike magánnyomozóhoz fordul. Először azt hiszi, a férje csak elvonult magában valahová néhány napra (ahogy már korábban is), és most azt szeretné, ha Strike megkeresné és hazahozná.

De ahogy Strike nyomozni kezd, kiderül, több van Quine eltűnése mögött, mint azt a felesége gondolta. Az író épp befejezett egy kéziratot, melyben vitriolos tollal megírt portrék szerepelnek szinte minden ismerőséről. Ha ez a regény megjelenik, életeket tehet tönkre – így tehát nagyon is sokan lehetnek, akik szeretnék befogni a száját.

És amikor rátalálnak a bizarr körülmények között brutálisan meggyilkolt Quine-ra, versenyfutás következik az idővel: meg kell fejteni, mi vezeti ezt a kegyetlen gyilkost – mert Strike ilyennel még sosem találkozott…

A selyemhernyó letehetetlen, fordulatokkal teli krimi, a Cormoran Strike-ról és eltökélt, fiatal titkárnőjéről, Robin Ellacottról szóló sorozat második kötete.



Értékelés:



Ez a nő tud valamit, pedig elkönyvelték egy sztoris szerzőnek. Szerintem a Cormoran Strike-sorozattal bebizonyította, hogy több műfajban is képes maradandót alkotni. Fel nem foghatom, honnan jön belőle ennyi fantázia (persze többször megvádolták, hogy összelopkodta a Harry Potter alapötletét, a szereplőket, de tessék utána csinálni és azután lehet vádaskodni). Nem vagyok nagy krimiszakértő, de azt érzem, a cselekmény felépítése kifogástalan és a megjelenített brutális gyilkosság ellenére sem vált CSI-ossá. A szereplők esendőek, épp ezért szerethetőek.



Strike: Az a tipikus mackós, védelmet nyújtó pasi, kellő intelligenciával.

Robin: Nem olyan nebáncsvirág, mint amilyennek tűnik.



A nyomozó és segédje-páros nem ismeretlen felállás a bűnügyi regények történetében. A profi exkatona és a csinos, becsvágyó titkárnő egyre inkább partneri szerepben tűnik fel, a férfi felismeri a nőben rejlő potenciált. Furcsa páros lennének, de az ember önkéntelenül is szurkol, hogy szárba szökkenjen a szerelem.

Robin Ellacott, a nyomozósegéddé avanzsált titkárnő rejtett értékei egyre inkább felszínre kerülnek. Én már előre sajnálom a vőlegényét, aki szerintem nem tudja már sokáig tolerálni a számára csak hóbortnak tűnő nyomozósdit. Még nem olvastam a harmadik kötetet, de félek, hogy az előre vetített esküvő elmarad.



Pozitívum: Csak ömlengeni tudok, számomra tökéletes munka.

Negatívum: Ezekből akár százat is el tudnék olvasni. Nem lenne időm másra.



Kedvcsináló idézet:



Strike végül bebújt az ágyába, nagy, szőrös alkarjával eltakarta a szemét, és csak hallgatta a saját gondolatait. Úgy sutyorogtak a fejében, mint egy munkamániás ikertestvér, aki képtelen befogni a száját.”
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése